Index

Szlabany

Automatyka

Blokady parkingowe

Zapory łańcuchowe

Sterowanie radiowe

Wiaty rowerowe

Kontakt

 

Sterowanie radiowe

Sterowanie radiowe umożliwia nie tylko otwieranie bramy, ale również zdalną obsługę alarmu, oświetlenia, pompy nawadniającej, fontanny, rolet lub wysyłanie sygnałów do odbiornika. Do zbudowania zestawu potrzebne są piloty oraz odbiornik radiowy. Pamiętać trzeba, że odbiorniki radiowe mają najczęściej przekaźniki (styczniki) małej mocy i nie wolno ich używać bezpośrednio do sterowania urządzeniami o dużym poborze prądu. Należy to rozwiązać poprzez zastosowanie dodatkowych styczników większej mocy (dobranych do konkretnego urządzenia).

Sterowanie radiowe nie jest drogie. Koszt uniwersalnego odbiornika radiowego Space do obsługi czterech urządzeń to 195 zł netto. Zakup pilota to 49 zł netto. W łatwy sposób można sterować jednym pilotem bramą wjazdową, bramą garażową, oświetleniem na zewnątrz oraz alarmem.

Pilot Came Atomo Pilot Came SP2 Pilot Came SP4
Came Atomo Came Space SP2 Came Space SP4


Firma Came posiada w swojej ofercie piloty 8-kanałowe TAM T438, tym samym, przy ich użyciu można sterować co najmniej ośmioma urządzeniami.

Głównym kryterium podziału jest sposób kodowania używany przez urządzenia radiowe. Wyróżniamy:
  • kod stały
  • kod zmienny
Kod stały wychodzi z użytku w sterowaniu radiowym ze względu na możliwość skopiowania kodu, który za każdym razem jest wysyłany w tej samej postaci. Wszystkie piloty współpracujące z danym odbiornikiem posiadają tę samą częstotliwość oraz ten sam wspólny kod. Jedyną zaletą systemu stałego kodu jest nieograniczona ilość pilotów dopisanych do odbiornika radiowego. Jednak i w tej dziedzinie oferowane obecnie odbiorniki radiowe, pracujące na kodzie zmiennym, spełniają stawiane wymagania. Przykładowo odbiornik uniwersalny Space (oferowany przez firmę Came) umożliwia zapisanie w pamięci aż 700 pilotów. System oparty na kodzie stałych wychodzi z użytkowania.

Kod zmienny jest bezpieczny ze względu na technikę wykonania, uniemożliwiającą skopiowanie wysyłanego kodu. Kod wysyłany z pilota jest za każdym razem inny, generowany na podstawie skomplikowanego algorytmu, który rozszyfrować może jedynie odbiornik. Wadą odbiorników pracujących na kodzie zmiennym jest ograniczona ilość pilotów możliwych do zapamiętania przez odbiornik. Często odbiorniki mogą zapisać w pamięci tylko kilkanaście pilotów. W automatyce przydomowej wystarczy to w zupełności, jednak wjazdy na teren firm, czy automatyzacja parkingów osiedlowych wymaga zapisania w pamięci nierzadko kilkuset pilotów. Taką możliwość daje m.in. odbiornik radiowy Came Space, który zapisać może 700 pilotów i sterować czteroma urządzeniami. Innym wartym zwrócenia uwagi produktem jest odbiornik radiowy Nice FLOXIR sterujący dwoma urządzeniami, z pamięcią 256 pilotów, oczywiście pracujący z kodem dynamicznie zmiennym.

Came Space RE434SP to jeden z najlepszych produktów na naszym rynku. Oprócz dużej pamięci i czterech kanałów odbiornik ten posiada wiele ciekawych funkcji:
  • wyjmowana pamięć - możliwość w razie usterki przeniesienia chipa z zapisanymi pilotami do zastępczego odbiornika, bez konieczności ponownego wgrywania kilkuset pilotów
  • blokada dostępu do menu odbiornika - uniemożliwia dopisywanie nowych pilotów przez osoby nieupoważnione. Funkcja bardzo przydatna na parkingach osiedlowych, na których administrator sprzedaje miejsca parkingowe wraz z odpowiednia ilością pilotów
  • wykasowanie pojedyńczego pilota - w przypadku zgubienia pilota, możemy go wykasować i uniemożliwić jego użytkowanie. Funkcja przydatna na parkingach osiedlowych i wjazdach na do firm. Uniemożliwia przekazanie pilota osobom trzecim.
  • podłączenie do komputera - przy pomocy kabla USB i specjalnego oprogramowania odbiornik radiowy może przekazywać sygnały do komputera i sterować wieloma urządzeniami.
  • ustalenie rodzaju pracy przekaźników
Odbiornik radiowy Came Space
Odbiornik radiowy Came Space czterokanałowySzlabany :: Systemy parkingowe :: Automatyka do bram

Firma Szymkowiak
ul. Wolińska 19
64-100 Leszno
tel. (65) 533-0743
kom. 509-758-987
www.szymkowiak.pl
info@szymkowiak.pl

Biuro w Krakowie
ul. Płk. Dąbka 8
kom.: 509 923 411
krakow@szymkowiak.pl

Freelance web Designer