Index

Sklep internetowy

Szlabany

Automatyka

Blokady parkingowe

Zapory łańcuchowe

Sterowanie radiowe

Kontakt

Szlabany Szczecin

 

Szlabany

Szlabany parkingowe to najlepsze rozwiązanie kontroli dostępu dla przejazdów często użytkowanych.

Główne zalety stosowania szlabanów parkingowych powiązane są z możliwością ich zautomatyzowania. Sterowanie szlabanu przyciskiem z portierni usprawnia prace osób odpowiedzialnych za kontrolę wjazdu. Zdalne sterowanie szlabanem przy pomocy pilota ułatwia ich użytkowanie kierowcom, magazynierom, pracownikom ochrony. Stosowanie pętli indukcyjnej umożliwia automatyczne otwierania szlabanu samochodom wjeżdżających na teren firmy. W rozwiązaniu takim szlabany otwierają się automatycznie przed samochodami wjeżdżającymi na teren placu. Zamknięcie szlabanu następuje automatycznie po przejechaniu pojazdu. Natomiast otwarcie szlabanu przed samochodami wyjeżdżającymi kontrolowane jest zdalnie, pilotem, przez kierownika magazynu. W obydwu przypadkach szlabany zamykają się automatycznie po zjechaniu samochodu z powierzchni pętli indukcyjnej lub zasięgu fotokomórki.

Came G4000 Came G6000 INOX Came G8000
Came G4000 z akcesoriami Came G6000 (wersja INOX) Came G8000

W trosce o bezpieczeństwo stosuje się wiele rozwiązań, jedne, bezwględnie stosowane, drugie zaś będące dodatkowym wyposażeniem. Podstawowym stosowanym zabezpieczeń jest czujnik przeciążeniowy, np. czujnik amperometryczny w szlabanach elektromechanicznych. Jeżeli w trakcie ruchu otwierania, bądź zamykania ramię szlabanu napotka na przeszkodę nastąpi zatrzymanie ruchu ramienia lub nawrócenie kierunku i rozpocznie się ruch otwierania. Jest to podstawowe zabezpieczenie stosowane w każdym szlabanie.

Kolejnym istotnym zabezpieczeniem jest użycie fotokomórek. Fotokomórki ustawia się wzdłuż ramienia szlabanu. Pomiędzy fotokomórkami przesyłane jest światło podczerwieni. Najczęściej stosuje się jeden komplet fotokomórek. Ze względu na szybkość opuszczania ramienia (najczęściej ok. 2-3 sek.)stosowanie fotokomórek nie gwarantuje bezpieczeństwa. Idealnym w tym przypadku rozwiązaniem było by stosowanie co najmniej dwóch linii fotokomórek w odległości ok. 1,5 m zarówno od strony wjazdu jak i zewnętrznej strony ramienia.

Fotokomórki DOC szlabanie
Fotokomórki DOC na szlabanie oraz wsporniku


Fotokomórki najczęściej montuje się na wysokości ok. 40 cm od podłoża. Takie rozwiązanie sprawdza się w przypadku samochodów osobowych, natomiast nie jest zabezpieczeniem przy przejazdach, z których korzystają samochody ciężarowe oraz ciągniki z naczepami. Ze względu na duży prześwit pod tymi pojazdami powinno się stosować dodatkowe fotokomórki montowane na wysokości ok. 100-110 cm.

Podnieść bezpieczeństwo użytkowania szlabanu można również przez zamontowanie na szlabanie lampy ostrzegawczej, która świeci pulsacyjnie w fazie ruchu otwierania i zamykania. Istnieje możliwość włączenie funkcji wcześniejszego migotania lampy, wyprzedzającego ruch otwarcia, zamknięcia o 4-5 sekund.

Dodatkowo można zamontować małe lampki lub diody ostrzegawcze na ramieniu. Świecą one pulsacyjnie, gdy szlaban jest zamknięty, tym samym ułatwiają kierowcom dostrzeżenie opuszczonego ramienia szlabanu.

Nalepki na szlabanie Came
Nalepki odblaskowe


Ramię szlabanu wykonane jest z aluminium lakierowanego proszkowo. Uderzenie ramienia np. w karoserię samochodu prawdopodobnie ją uszkodzi. Ryzyko takie można zminimalizować stosując zakładane na ramiona ochronne gumy.


Najważniejszymi producentami szlabanów obecnymi na polskim rynku są:
 • Came
 • Nice
 • Faac
 • BFT
 • Beninca
Mniej znane firmy oferujące szlabany to:
 • Tousek
 • Life
 • SEA
Szlabany możemy podzielić na:
 • elektromechaniczne
 • elektrohydrauliczne
Szlabany elektromechaniczne są najczęściej stosowanym typem szlabanów w naszym kraju. Głównymi elementem szlabanu jest motoreduktor składający się z silnika (zasilanego napięciem 230V lub 24V) oraz przekładni ślimakowej (samoblokującej). Elektromechaniczne szlabany Nice nie wymagają specjalnych czynności konserwacyjnych, ale przy intensywnym użytkowaniu zalecane jest dokonywanie okresowych przeglądów konserwacyjnych. W naszych warunkach klimatycznych właśnie ten rodzaj szlabanów spisuje się najlepiej.

Szlabany elektrohydrauliczne rzadziej stosowane w Polsce ze względu na konieczność okresowych czynności konserwacyjnych, a tym samym droższym kosztem użytkowania. Również przy zakupie ten rodzaj szlabanów jest droższy. W mroźne dni olej w tłokach i pompie gęstnieje często do tego stopnia, że występuje problem z użytkowaniem szlabanów tego typu.

Jedną z najważniejszych cech szlabanu jest długość ramienia. Szlaban dobierany jest tak, aby jego ramię zamykało cały przejazd. Czasami ramię skraca się o ok. 1-1,2 m, by zostawić przejście dla pieszych. Powszechnie stosowane długości ramion mieszczą się w zakresie 2,5 m - 8 m. Występują również szlabany z ramionami o większych długościach, np. szlaban CAME G12000 z ramieniem 12-metrowym, ale ze względu na swoją cenę są bardzo rzadko wybierane.
Najlepszym rozwiązaniem do szerszych przejazdów jest stosowanie pary szlabanów. Na przykład szlabanami Came G8000 możemy zamknąć przejazd o szerokości prawie 16 metrów.

G12000
Came G12000 - szlaban z ramieniem o długości 12 m


Kolejnym parametrem, który należy uwzględnić przy wyborze szlabanu jest dopuszczalna intensywność pracy. Zazwyczaj szlabany przeznaczone są do pracy intensywnej lub bardzo intensywnej, jednakże są wyjątki, którymi najczęściej są szlabany z silnikami 230V.

Oprócz wymienionych na początku akcesoriów bezpieczeństwa do szlabanów oferowane są również inne urządzenia.
 • Detektor pętli indukcyjnej - umożliwia m.in. automatyczne otwarcie szlabanu po wjechaniu pojazdu w określone miejsce, np. przed linią 'Stop'.
 • Czytniki kart - istnieje możliwość instalacji czytników kart magnetycznych wykorzystywanych w firmie do kontroli dostępu, czy rejestracji czasu pracy
 • Podpora ramienia - w wersji stałej, jako słupek o wysokości ok. 105 cm, przytwierdzony do podłoża tuż przed końcem ramienia. Podpory stałe zabezpieczają ramię przed naciskami z góry oraz odchyleniami ramienia na boki. Podpory ruchome podwieszane są do ramienia szlabanu. Wykorzystywane wtedy, gdy nie ma możliwości instalacji podpory stałej (np. koniec ramienia znajduje się w świetle przejazdu). Podwieszenie podpory skraca maksymalną długość ramienia o ok. 0,5 m - 1,0 m
 • Ramię tubowe szlabanu - nieznacznie droższe od ramienia tubowego, jednak o wiele bardziej odporne na podmuchy wiatru. Ramię tubowe powinno być montowane w miejscach narażonych na silne wiatry. Tylko nieliczne typy ramion tubowych można wyposażyć w gumy ochronne.
 • Przegub do ramienia - umożliwia stosowanie szlabanów w tunelach i przejazdach o nisko zawieszonym suficie.
 • Firanka - podwieszona pod ramię szlabanu uniemożliwia przejście pieszym pod ramieniem szlabanu.
 • Akumulator - zapewnia funkcjonowanie szlabanu przez pewien czas po zaniku zasialania.

Akcesoria - Szlabany Came Szlabany Came - firanka Przegub ramienia szlabanu Came
Lampa montowana na szlabanie wraz z anteną
(w tle ramię z gumami ochronnymi)
Firanka podwieszana do ramienia Przegub ramienia szlabanu
 
Podpora stała - Szlabany Came Szlabany Came - podpora ruchoma
Podpora stała Podpora ruchomaSzlabany :: Systemy parkingowe :: Automatyka do bram

Firma Szymkowiak
ul. Wolińska 19
64-100 Leszno
tel. (65) 533-0743
kom. 509-758-987
www.szymkowiak.pl
info@szymkowiak.pl

Biuro w Krakowie
ul. Płk. Dąbka 8
tel: (12) 357 52 17
fax: (12) 357 52 09
kom.: 509 923 411
krakow@szymkowiak.pl

Freelance web Designer